SIATKOWKA OKA FOR DUMMIES

siatkowka oka for Dummies

siatkowka oka for Dummies

Blog Article

Zamyka ona oczodół od przodu i utrzymuje jego zawartość we wnętrzu oczodołu. Przegroda oczodołowa dzieli go na część przednią (zewnętrzną, przedprzegrodową) i tylną (umiejscowioną w głębi oczodołu część zaprzegrodową).

Do siatkówki przylega od tyłu warstwa komórek wypełnionych czarnym pigmentem, który absorbuje nadmiar światła wpadającego do oka i zapobiega zamazywaniu (zacieraniu konturów) obrazu przez światło odbite wewnątrz oka.

Linie proste siatkowka oka wydają sie być pofalowane lub załamane a kąty miedzy nimi nieprawidłowe – gdy patrzymy na figury geometryczne lub przedmioty takie jak kratkowana kartka lub rama okienna. 

rokiem życia. W dość dużym odsetku przypadków okazuje się być wrodzony. Największym czynnikiem ryzyka jest występowanie siatkówczaka wśród niedalekich krewnych. 

załamki spojówki – dolny i górny i w końcu przechodzi w spojówkę powiekową (inaczej tarczkową), która wyściela od wewnątrz powieki i kończy się w brzegu powiek. Przestrzeń wyścielona spojówką nazywana jest workiem spojówkowym.

Pozwala to na przesyłanie drogą nerwową impulsów do mózgu, gdzie z kolei dochodzi do powstawania obrazu, czyli tego, co widzimy. To właśnie na siatkówce skupiają się promienie świetlne, które przedostając się do oka, przechodzą przez rogówkę, soczewkę i ciało szkliste.

Rozwiń Zwiń Ortokorekcja myopii (krótkowzroczności u dzieci i dorosłych); obejmuje pakiet wizyt u optometrysty i koszt soczewek.

Najczęstsze objawy wskazujące na rozwój siatkówczaka to białoszary blask na źrenicy oka, większa źrenica w jednym z oczku, zez, wylew krwi do oka, częsty ból oczu. W zależności od rozmiaru guza i zaawansowania choroby lekarz może zastosować leczenie w postaci laseroterapii, krioterapii, chemioterapii lub radioterapii.

Wśród jego charakterystycznych objawów można wymienić białoszary blask dostrzegalny na źrenicy oka u dziecka i zez.

Zapewniają widzenie obwodowe – możemy spostrzec przedmioty „kątem oka” – na przykładvert patrząc prosto przed siebie, nie potykamy się o przedmioty pod nogami albo widzimy nadlatującą piłkę.

Następnie przez kanaliki łzowe – górny i dolny – łzy wpływają do woreczka łzowego, leżącego w rowku w ścianie przyśrodkowej oczodołu. W woreczku łzowym zaczyna się kanał nosowo-łzowy kończący się ujściem znajdującym się pod dolną małżowiną w dolnym przewodzie nosowym. Znajduje się tam cienka błonka, zwana zastawką Hasnera. Łzy zatem ostatecznie trafiają do nosa i dlatego często, kiedy płaczemy, pojawia nam się „katar”.

Jaskra jest chorobą powodującą nieodwracalne uszkodzenie siatkówki oka i jest wskazywana jako jedna z najczęstszych przyczyn ślepoty na świecie. Wysokie ciśnienie wewnątrz gałki ocznej ma niestety dość destrukcyjny wpływ na nasze oczy i wymaga stałej opieki lekarza okulisty.

Jednym z charakterystycznych pierwszych symptomów jest wystąpienie błysków przed okiem oraz ciemnej kurtyny w polu widzenia. Na chorobę tę szczególnie naraż1 są osoby z dużą krótkowzrocznością, osoby starsze lub osoby mające stany po urazach oka lub po zabiegach wewnątrzgałkowych.

Test Amslera: Pacjent jest proszony o zakrycie jednego oka i patrzenie drugim na siatkę składającą się z czarnych prostych, pionowych i poziomych linii z czarną kropką w środku.

Report this page